Doğru Pudra Seçimi ve Kullanımı

Pudra, cildinizin parlak ve pürüzsüz görünmesini ve makyajın kalıcı olmasını sağlayan en önemli makyaj unsuru. Pudralar, makyaj yapanların en önemli makyaj malzesidir. İşte pudra seçimi ve kullanımı hakkında merak ettikleriniz.

Pudra Neden Kullanılır?

  • Cildinize yumuşak ve parlak bir görüntü verir.
  • Makyajınızın bozulmadan uzun süre kalmasını sağlar.
  • Krem bazlı ya da far ve kalemlerin dağılmadan aynı şekilde kalmasını sağlar.
  • Yağı emer ve aşırı parlaklığı önler.

Pudra Çeşitleri

Toz Pudra: Toz pudra her zaman profesyonellerin tercihidir. Özellikle sabahları makyajınızı yaparken kullandığınızda, tüm gün canlı görünürsünüz.
Sıkıştırılmış Pudra: Sıkıştırılmuş pudra gün boyu rahat kullanım ve taşınabilirlik açısından tercih edilir. Çoğu pudra kutusu kullanım kolaylığı için süngerlidir. Eğer fırça ile uygularsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Doğru Pudra Seçimi


Cilt tipinize göre pudra seçmelisiniz. Eğer normal bir cildiniz varsa cildinizde oluşabilecek yağlanmayı önlemek için yarı saydam toz pudrayı tercih edebilirsiniz. Eğer kuru bir cildiniz varsa nemlendirici özellikli sıkılaştırılmış pudra kullanmanız sizin için iyi olacaktır.

Pudrayı uygulamadan önce makyajınızın pürüzsüz olduğundan emin olun. Öncelikle makyajınızın bozulmamasını istediğiniz bölgelerine uygulayın. Eğer yüzünüzde pudra lekeleri varsa yumuşak bir kağıt mendille hafifçe bastırarak temizleyebilirsiniz. Pudrayı uyguladıktan sonra büyük bir pudra fırçası ile yüzünüzü süpürün. Eğer yüzünüze düşen perçem ve kahkülleriniz varsa onları yukarı doğru kaldırarak yüzünüzün diğer bölgelerine de pudra uygulayın.

Bir sonraki Pudra Nelere İyi Gelir? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.